Kāds ES finansējums ir pieejams lauku apvidiem?
Lauku apvidiem principā ir pieejami visi ES fondi un programmas. Svarīgākie finansējuma avoti ir šie:
- Eiropas Lauksaimniecības fonds lauku attīstībai (ELFLA): Lauku attīstība (europa.eu)
- Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF) un Kohēzijas fonds (KF): Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF) | Eiropas Komisija (europa.eu) un Kohēzijas fonds (KF) (europa.eu)
- Eiropas Sociālais fonds Plus (ESF+): Eiropas Sociālais fonds Plus (ESF+) – Nodarbinātība, sociālās lietas un iekļautība – Eiropas Komisija (europa.eu)
- Eiropas Jūrlietu, zvejniecības un akvakultūras fonds (EJZAF): EJZAF (europa.eu)
- Instruments “NextGenerationEU” Atveseļošanas un noturības mehānisma (ANM) ietvaros: Atveseļošanas un noturības mehānisms (europa.eu)
- Taisnīgas pārkārtošanās fonds (TPF)
- Programma “LIFE”
- Pētniecība un inovācija (“Apvārsnis Eiropa”): Apvārsnis Eiropa (europa.eu)
- Programma “Digitālā Eiropa”
- Programma “Erasmus+” Sākums | Erasmus+ (europa.eu)
- Eiropas Solidaritātes korpuss
- Vienotā tirgus programma
Kas ir rīkkopa par piekļuvi ES finanšu līdzekļiem un to apvienošanu?
Rīkkopa par ES finansējuma iespējām lauku apvidiem ir izveidota, lai rosinātu vietējās un teritoriālās iestādes un ieinteresētās personas izmantot ES finansējumu lauku apvidu attīstīšanai un atdzīvināšanai. Tajā tiks izmantota dažādu lauku apvidu pozitīvā pieredze un labā prakse, lai sekmētu veiksmes stāstu reproducēšanu.
Šīs rīkkopas mērķis ir palīdzēt atbalsta saņēmējiem un visiem teritoriālajā attīstībā iesaistītajiem dalībniekiem izmantot ieguvumus arī no sinerģijas un papildināmības starp fondiem un instrumentiem, kas veicina lauku attīstību.
Kad Komisija plāno publicēt rīkkopu par ES finansējumu?
Rīkkopas sākotnējā versija tiks publicēta 2023. gada septembrī, savukārt pabeigtā versija gaidāma 2023. gada decembrī.
Kam paredzēta Teritoriālās un vietējās attīstības stratēģiju rokasgrāmata?

Rokasgrāmata piedāvā metodisku atbalstu darbības programmu vadošajām iestādēm, vietējām pašvaldībām un citām organizācijām, kas piedalās attīstības stratēģiju izstrādē, īstenošanā un uzraudzībā.
Šajā publikācijā ir iztirzāta teritoriālā attīstība ārpus pilsētām, funkcionālajām pilsētu teritorijām un lielpilsētu reģioniem. Tā rosina uz pārdomām par to, kā risināt būtiskākās un aktuālākās politikas problēmas, ar kurām saskaras teritoriālās attīstības dalībnieki.