Venkovské oblasti jsou základní strukturou naší společnosti a hybnou silou našeho hospodářství. Jsou hlavní součástí naší identity a našeho hospodářského potenciálu. Našich venkovských oblastí si ceníme a budeme je chránit a investovat do jejich budoucnosti.

Díky pestré mozaice života a krajiny nám venkovské oblasti v Evropě poskytují potraviny, domov, pracovní místa a základní ekosystémové služby.
Aby bylo zajištěno, že venkovské oblasti budou moci i nadále plnit tyto zásadní úlohy, stanoví sdělení Evropské komise dlouhodobou vizi pro venkovské oblasti EU do roku 2040. Určuje oblasti, v nichž je třeba podniknout kroky k posílení, propojení, odolnosti a prosperitě venkovských oblastí a komunit. K dosažení cílů vize přispěje Pakt pro venkov a Akční plán EU pro venkov konkrétními stěžejními projekty a novými nástroji.
V prosinci 2021 místopředsedkyně Šuicová, komisař Wojciechowski a komisařka Ferreirová přišli s otevřenou výzvou k účasti v komunitě Paktu pro venkov. Vyzvali všechny zainteresované orgány a organizace, aby vyjádřily svou podporu desíti společným cílům vize a aby se aktivně podílely na vytvoření paktu. Návrh paktu byl schválen na konferenci Paktu pro venkov dne 16. června 2022.
Zainteresované strany se mohou do paktu zapojit tím, že se připojí ke komunitě Paktu pro venkov a zaváží se k plnění jednoho nebo více cílů.
Další informace o vizi pro venkov a o tom, jak byla vytvořena
Akční plán
Akční plán zahrnuje 30 opatření prováděných 14 odděleními Evropské komise, která úzce spolupracují. Je koncipován na základě čtyř pilířů vize pro venkov.
Další informace o akčním plánu
Pakt pro venkov
Pakt pro venkov je rámec pro spolupráci mezi celostátními, regionálními a místními samosprávami, organizacemi občanské společnosti, podniky, akademickými pracovníky a občany s cílem splnit společné cíle vize pro venkov. Program má za úkol:

posílení hlasů venkova a jejich větší zapojení do politického programu

vytvoření podmínek pro vznik a uspořádání sítí, spolupráce a vzájemné učení

podpora a monitorování dobrovolných závazků podniknout kroky v zájmu splnění cílů vize
Další informace o Paktu pro venkov
Aktuality
New insights and lessons learned from the Rural Pact Conference in Sweden
The Rural Pact Conference “Acting for Rural Areas - Sharing Rural Pact Experiences and Learning for the Future” took place in Uppsala 3-4 May. Some 150 participants from institutions & NGOs of 27 Member States gathered on site at Ultuna, campus for the Swedish University of Agricultural Sciences.
Empowering remote areas: Kiruna Declaration paves the way for a just transition
The Bureau of the Committee of the Regions, gathering European Union's local and regional leaders, met in Kiruna, Sweden, in April. They have adopted the Kiruna Declaration, calling the EU institutions to take into account the specific challenges faced by remote areas in the EU budget.
Museum in the Village: where cultural heritage meets well-being!
Museum in the Village is a cultural programme designed for rural residents aged over 65, who often face limited accessibility to cultural activities. The initiative connects 13 museums & 13 villages across Portugal, bringing together museum professionals, artists, communities, and local authorities.