A vidéki jövőkép tíz közös célkitűzését a vidéki közösségek és érdekelt felek arra vonatkozó törekvései és elképzelései alapján határoztuk meg, hogy milyennek szeretnék látni az EU vidéki térségeit 2040-ben.
Ehhez különböző vidéki területeken élő emberek véleményét gyűjtöttük össze, hogy megtaláljuk bennük a közös nevezőt. Az így meghatározott célkitűzéseket az EU vidékfejlesztési cselekvési terve és vidékfejlesztési paktuma egyaránt követendőnek tartja.
I. Harmonikus területfejlesztéssel kialakított, vonzó térségek, amelyek kiaknázzák a bennük rejlő sajátos potenciált, valamint helyi megoldásokat és lehetőségeket kínálnak a globális kihívások helyi hatásainak kezelésére.
II. Többszintű és a helyi igényekhez igazított kormányzás, amely során – együttműködésen és részvételen alapuló módszerekkel – integrált stratégiák születnek, amelyek kiaknázzák az igényre szabott szakpolitikai kombinációkat, valamint a városi és a vidéki területek közötti kölcsönös függőségeket.
III. A társadalom egésze számára biztonságos élelmiszereket, gazdasági lehetőségeket, árukat és szolgáltatásokat (pl. bioalapú anyagokat és energiát, valamint helyi, közösségi alapú, kiváló minőségű termékeket és megújuló energiát) nyújtó térségek, amelyek a létrehozott értékből méltányosan részesülnek.
IV. Dinamikus közösségek, amelyek középpontjában a jóllét, pl. a megélhetés, a méltányosság, a jólét és az életminőség áll; ahol az emberek harmonikusan élnek és dolgoznak együtt, és tudják egymást támogatni.
V. Nemzedékek közötti szolidaritáson, méltányosságon és újjászületésen alapuló befogadó közösségek, amelyek nyitva állnak az újonnan érkezők előtt, és ahol mindenki egyenlő esélyekkel indul.
VI. A zöld megállapodás célkitűzéseihez (pl. klímasemlegesség, fenntartható erőforrás-gazdálkodás) hozzájáruló, és azokat elősegítő, virágzó természeti erőforrások.
VII. A digitális innováció előnyeit teljes mértékben kihasználó területek, ahol mindenki egyenlő eséllyel fér hozzá a kialakulóban lévő technológiákhoz, és tehet szert széles körű digitális jártasságra és összetettebb készségekre.
VIII. Vállalkozó szellemű, innovatív és képzett embereknek otthont adó területek, amelyek hozzájárulnak a technológiai, ökológiai és társadalmi fejlődéshez.
IX. Hatékony, hozzáférhető és megfizethető köz- és magánszolgáltatásokat – többek között határokon átívelő szolgáltatásokat – nyújtó, dinamikus területek, amelyek testre szabott megoldásokat kínálnak például a közlekedés, az oktatás és képzés, az egészségügy, az ápolás-gondozás, a tartós ápolás, a társadalmi élet és a kiskereskedelem területén.
X. Sokszínű térségek, ahol a lehető legjobban ki lehet használni az egyedülálló értékeket és potenciált, valamint az ott élők tehetségét.