Venkovské komunity a zúčastněné strany vyjadřují prostřednictvím těchto 10 společných cílů vize pro venkovské oblasti svou představu o tom, jakou by měl mít evropský venkov podobu v roce 2040.
Společná představa budoucího venkova vzešla z četných diskusí a rozhovorů vedených s širokou škálou osob pocházejících z rozmanitých venkovských oblastí. Cíle představují jakýsi společný základ, na němž je založena vize obsažená jak v Akčním plán EU pro venkov, tak v Paktu pro venkov.
I Atraktivní místa, která procházejí harmonickým územním rozvojem, jenž odkrývá jejich specifický potenciál a činí z nich místa příležitostí, a která přinášejí řešení na místní úrovni, jež pomáhají vyrovnat se s dopady globálních problémů na místní komunity.
II Aktéři víceúrovňové a místní správy, kteří rozvíjejí integrované strategie pomocí společných a participativních přístupů, využívají kombinace opatření přizpůsobených konkrétním potřebám a vzájemnou propojenost mezi městskými a venkovskými oblastmi.
III Zdroj zajištění potravin, ekonomických příležitostí, zboží a služeb pro širší společnost, jako je například energie a biologické materiály, ale také místní vysoce kvalitní produkty či energie z obnovitelných zdrojů, a to při zachování spravedlivého podílu na vytvořené hodnotě.
IV Dynamické komunity usilující o blahobyt, včetně zajištění zdrojů obživy, spravedlnosti, prosperity a vysoké kvality života, v nichž se všem lidem společně dobře žije a pracuje a kde mají dostatečnou možnost vzájemné podpory.
V Inkluzivní komunity zajišťující mezigenerační solidaritu, spravedlnost a generační obměnu, které budou otevřené nově příchozím a budou podporovat rovné příležitosti pro všechny.
VI Zdroje přírodního bohatství, které získávají na hodnotě díky cílům Zelené dohody, k jejichž plnění samy přispívají, včetně cíle klimatické neutrality, a podílejí se na udržitelném hospodaření s přírodními zdroji.
VII Plnohodnotní příjemci digitálních inovací s rovným přístupem k novým technologiím, všeobecnou digitální gramotností a příležitostmi získat pokročilejší dovednosti.
VIII Domov podnikavých, inovativních a kvalifikovaných obyvatel, kteří budou spoluvytvářet technologický, ekologický a sociální pokrok.
IX Dynamická místa vybavená účinnými, přístupnými a cenově dostupnými veřejnými i soukromými službami, včetně přeshraničních služeb, které poskytují řešení přizpůsobená potřebám místních komunit (např. v oblasti dopravy, vzdělávání, odborné přípravy, zdravotnictví a péče, včetně dlouhodobé péče, společenského života a maloobchodu).
X Místa rozmanitosti, která umí vytěžit maximum ze svého potenciálu i ze svých jedinečných předností a vloh.